Django Debug Toolbar - en to id translation catalogue (49 entries)

en: %(count)s message | %(count)s messages
id[0]: %(count)s pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Settings from <code>%s</code>
id: Pengaturan dari <code>%s</code>

en: Signals
id: Sinyal

en: Static files
id: Berkas statik

en: Time
id: Waktu

en: User CPU time
id: CPU time pengguna

en: System CPU time
id: CPU time sistem

en: Total CPU time
id: CPU time total

en: Elapsed time
id: Waktu terlampaui

en: Versions
id: Versi

en: Serializable
id: Variabel

en: Active
id: Aksi

en: In transaction
id: Status transaksi:

en: Unknown
id: (tidak diketahui)

en: Templates
id: Template

en: Hide
id: Menyembunyikan

en: Close
id: Menutup

en: Time (ms)
id: Waktu (milidetik)

en: Type
id: Jenis

en: Key
id: Kunci

en: Value
id: Nilai

en: Level
id: Tingkat

en: Channel
id: Kanal

en: Message
id: Pesan

en: Location
id: Lokasi

en: No messages logged
id: Tidak ada pesan yang dicatat

en: Call
id: Panggil

en: Count
id: Hitung

en: View information
id: Lihat informasi

en: Variable
id: Variabel

en: No GET data
id: Tidak ada data GET

en: No POST data
id: Tidak ada data POST

en: Setting
id: Pengaturan

en: Signal
id: Sinyal

en: Receivers
id: Penerima

en: Action
id: Aksi

en: Connection:
id: Koneksi:

en: Isolation level:
id: Tingkat isolasi:

en: Transaction status:
id: Status transaksi:

en: (unknown)
id: (tidak diketahui)

en: Back
id: Kembali

en: Executed SQL
id: SQL Tereksekusi

en: Database
id: Basis data

en: Empty set
id: Himpunan kosong

en: None
id: Tidak ada

en: Static file | Static files
id[0]: Berkas statik

en: Resource
id: Sumber daya

en: Version
id: Versi
