Django Debug Toolbar - en to fr translation catalogue (134 entries)

en: Debug Toolbar
fr: Barre d'outils de débogage

en: %(cache_calls)d call in %(time).2fms | %(cache_calls)d calls in %(time).2fms
fr[0]: %(cache_calls)d appel en %(time).2fms
fr[1]: %(cache_calls)d appels en %(time).2fms

en: Cache calls from %(count)d backend | Cache calls from %(count)d backends
fr[0]: Appels au cache depuis %(count)d moteur
fr[1]: Appels au cache depuis %(count)d moteurs

en: Headers
fr: En-têtes

en: History
fr: Historique

en: Logging
fr: Journaux

en: Log messages
fr: Messages du journal

en: Profiling
fr: Profilage

en: Intercept redirects
fr: Interception des redirections

en: Request
fr: Requête

en: <no view>
fr: <pas de vue>

en: <unavailable>
fr: <indisponible>

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings from %s
fr: Paramètres de %s

en: %(num_receivers)d receiver of 1 signal | %(num_receivers)d receivers of 1 signal
fr[0]: %(num_receivers)d receveur d'un signal
fr[1]: %(num_receivers)d receveurs d'un signal

en: %(num_receivers)d receiver of %(num_signals)d signals | %(num_receivers)d receivers of %(num_signals)d signals
fr[0]: %(num_receivers)d receveur de %(num_signals)d signaux
fr[1]: %(num_receivers)d receveurs de %(num_signals)d signaux

en: Signals
fr: Signaux

en: Autocommit
fr: Auto validation

en: Read uncommitted
fr: Lecture non validée

en: Read committed
fr: Lecture validée

en: Repeatable read
fr: Lecture répétable

en: Serializable
fr: Sérialisable

en: Idle
fr: Inactif

en: Active
fr: Actif

en: In transaction
fr: Transaction en cours

en: In error
fr: Erreur

en: Unknown
fr: Indéterminé

en: %(query_count)d query in %(sql_time).2fms | %(query_count)d queries in %(sql_time).2fms
fr[0]: %(query_count)d requête en %(sql_time).2f ms
fr[1]: %(query_count)d requêtes en %(sql_time).2f ms

en: SQL queries from %(count)d connection | SQL queries from %(count)d connections
fr[0]: requêtes SQL venant de %(count)d connexion
fr[1]: Requêtes SQL venant de %(count)d connexions

en: Static files (%(num_found)s found, %(num_used)s used)
fr: Fichiers statiques (%(num_found)s trouvé(s), %(num_used)s utilisé(s))

en: Static files
fr: Fichiers statiques

en: %(num_used)s file used | %(num_used)s files used
fr[0]: %(num_used)s fichier utilisé
fr[1]: %(num_used)s fichiers utilisés

en: Templates
fr: Gabarits

en: Templates (%(num_templates)s rendered)
fr: Gabarits (%(num_templates)s affichés)

en: No origin
fr: Sans Origine

en: Total: %0.2fms
fr: Total : %0.2fms

en: Time
fr: Temps

en: User CPU time
fr: Temps CPU de l'utilisateur

en: %(utime)0.3f msec
fr: %(utime)0.3f ms

en: System CPU time
fr: Temps CPU du système

en: %(stime)0.3f msec
fr: %(stime)0.3f ms

en: Total CPU time
fr: Temps total du CPU

en: %(total)0.3f msec
fr: %(total)0.3f ms

en: Elapsed time
fr: Temps écoulé

en: %(total_time)0.3f msec
fr: %(total_time)0.3f ms

en: Context switches
fr: Basculements de contexte

en: %(vcsw)d voluntary, %(ivcsw)d involuntary
fr: %(vcsw)d volontaire, %(ivcsw)d involontaire

en: Hide toolbar
fr: Masquer la barre d'outils

en: Hide
fr: Masquer

en: Show toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Disable for next and successive requests
fr: Désactiver pour les requêtes suivantes

en: Enable for next and successive requests
fr: Activer pour les requêtes suivantes

en: Summary
fr: Résumé

en: Total calls
fr: Nombre total d'appels

en: Total time
fr: Temps total

en: Cache hits
fr: Succès de cache

en: Cache misses
fr: Défauts de cache

en: Commands
fr: Commandes

en: Calls
fr: Appels

en: Time (ms)
fr: Temps (ms)

en: Arguments
fr: Paramètres

en: Keyword arguments
fr: Paramètres nommés

en: Backend
fr: Moteur

en: Request headers
fr: En-têtes de requête

en: Key
fr: Clé

en: Value
fr: Valeur

en: Response headers
fr: En-têtes de réponse

en: WSGI environ
fr: Environnement WSGI

en: Since the WSGI environ inherits the environment of the server, only a significant subset is shown below.
fr: Comme l'environnement WSGI hérite de celui du serveur, seul un sous-ensemble pertinent est affiché ci-dessous.

en: Method
fr: Méthode

en: Path
fr: Chemin

en: Request Variables
fr: Variables de Requête

en: Status
fr: État

en: Level
fr: Niveau

en: Channel
fr: Canal

en: Location
fr: Emplacement

en: No messages logged
fr: Aucun message dans le journal

en: Call
fr: Appel

en: CumTime
fr: Temps cumulé

en: Per
fr: Par

en: TotTime
fr: Temps total

en: Count
fr: Compte

en: View information
fr: Afficher l'information

en: View function
fr: Fonction de vue

en: URL name
fr: Nom d'URL

en: No cookies
fr: Pas de cookies

en: Session data
fr: Données de session

en: No session data
fr: Pas de données de session

en: GET data
fr: Données GET

en: No GET data
fr: Aucune donnée GET

en: POST data
fr: Données POST

en: No POST data
fr: Aucune donnée POST

en: Setting
fr: Paramètre

en: Receivers
fr: Receveurs

en: %(num)s query | %(num)s queries
fr[0]: %(num)s requête
fr[1]: %(num)s requêtes

en: including <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s similar</abbr>
fr: comprenant <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s similaires</abbr>

en: and <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s duplicates</abbr>
fr: et <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s en double</abbr>

en: Query
fr: Requête

en: Timeline
fr: Chronologie

en: %(count)s similar queries.
fr: %(count)s requêtes similaires.

en: Duplicated %(dupes)s times.
fr: Dupliqué %(dupes)s fois.

en: Connection:
fr: Connexion :

en: Isolation level:
fr: Niveau d'isolation :

en: Transaction status:
fr: État de la transaction :

en: (unknown)
fr: (indéterminé)

en: No SQL queries were recorded during this request.
fr: Aucune requête SQL n'a été enregistrée durant cette requête.

en: SQL explained
fr: SQL expliqué

en: Executed SQL
fr: SQL Exécuté

en: Database
fr: Base de données

en: SQL profiled
fr: SQL profilé

en: Error
fr: Erreur

en: SQL selected
fr: SQL sélectionné

en: Empty set
fr: Ensemble vide

en: Static file path | Static file paths
fr[0]: Chemin de fichier statique
fr[1]: Chemins de fichiers statiques

en: (prefix %(prefix)s)
fr: (préfixe %(prefix)s)

en: None
fr: Aucun

en: Static file app | Static file apps
fr[0]: Application de fichiers statiques
fr[1]: Applications de fichiers statiques

en: Static file | Static files
fr[1]: Fichiers statiques

en: %(payload_count)s file | %(payload_count)s files
fr[0]: %(payload_count)s fichier
fr[1]: %(payload_count)s fichiers

en: Template source:
fr: Source du gabarit :

en: Template path | Template paths
fr[1]: Chemin du gabarit

en: Template | Templates
fr[1]: Gabarit

en: Toggle context
fr: Afficher/masquer le contexte

en: Context processor | Context processors
fr[0]: Processeur de contexte
fr[1]: Processeurs de contexte

en: Resource usage
fr: Utilisation des ressources

en: Resource
fr: Ressource

en: Browser timing
fr: Chronologie du navigateur

en: Timing attribute
fr: Attribut mesuré

en: Milliseconds since navigation start (+length)
fr: Millisecondes depuis le début de la navigation (+longueur)

en: Package
fr: Paquet

en: Name
fr: Nom

en: Location:
fr: Emplacement :

en: The Django Debug Toolbar has intercepted a redirect to the above URL for debug viewing purposes. You can click the above link to continue with the redirect as normal.
fr: La barre de débogage Django a intercepté une redirection vers l'URL ci-dessus afin de permettre la consultation des messages de débogage.  Vous pouvez cliquer sur le lien ci-dessus pour continuer normalement avec la redirection.

en: Data for this panel isn't available anymore. Please reload the page and retry.
fr: Les données de ce panneau ne sont plus disponibles. Rechargez la page et essayez à nouveau.
